- Született:
- 1945
Kovács István CSc
József Attila- és Déry Tibor-díjas költő, író, műfordító, történész, polonista. Kutatási területe a lengyel történelem és a lengyel-magyar kapcsolatok. A Magyar Köztársaság Babérkoszorúja és a Magyar Érdemrend középkeresztje kitüntetésben részesült. A Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja.
- PDF | REZ |ENG
Kovács István
Az emlékezés méltóságaA lírai esszé a magyar nép 1956 őszén vívott szabadságküzdelméről készült dokumentumfotók felett tűnődik. Az alkotások döntő hányada az órák alatt összeomló zsarnoki hatalomról, a küzdelemről és a megtorlásról szól. Az idézett kiállítás jelképe A térdeplésből repülni vágyás lehetne, amely egyszerű, könnyed formáival is érzékelteti a letaglózottságból való felemelkedés kínját és gyönyörűségét. A tükröződő tekinthető a história elvarázsolt kastélyának, amelynek színeiben megmerítkezve is képes valóságérzékét megőrizni a szemlélő.
Kovács István CSc: Az emlékezés méltósága - Magyar Művészet 2016/4 - Kovács István CSc: Egy lexikonszócikk által előhívott emlékképek és széljegyzetek - Magyar Művészet 2022/3
- PDF | REZ |ENG
Az 1918 novemberében kikiáltott független lengyel állam fennmaradásáért a lengyeleknek két esztendőn át háborút kellett folytatniuk. A tanulmány első része a cseh–lengyel konfliktus kirobbanását, a Cieszyni Hercegség, Árva megye és a Szepesség hovatartozásáért folytatott harcokat ismerteti. Majd arra mutat rá, hogy az I. világháború alatt a magyar politikusok és híveik tehetetleneknek bizonyultak a Magyarország felszámolását hirdető propagandával szemben. Nem vették komolyan a veszélyt, illetőleg elhárítására ábrándokból férceltek programot.
Kovács István CSc: A nagy háború nyomán szerveződő lengyel állam és a felbomló Magyar Királyság, - Magyar Művészet 2020/04 - Kovács István CSc: SZEMLE - A személyes küzdelem győztese - Magyar Művészet 2021/02
- Kovács István CSc: „Nyolcszáz év köt össze bennünket” - Magyar Művészet 2023/3
- Kovács István CSc: Levélféle Jankovics Marcellnak - Magyar Művészet 2021/3
- Kovács István CSc: SZEMLE - A „tiszteletbeli hazaáruló” - Magyar Művészet 2020/04