- Született:
- 1958
Bicskei Zoltán
Szűts István díjas filmrendező, grafikus, esszéíró, zenei fesztiválok, kultúrrendezvények szervezője. Az Új Symposion szerkesztőségi tagja volt. Magyar Művészetért és a Magyar Arany Érdemkereszt díjban részesült. A Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja.
- Bicskei Zoltán: Mi hiányzik ma a zenéből? - Magyar Művészet 24/5
- Bicskei Zoltán: Szívügyből szégyen - Magyar Művészet 2021/04
- PDF | REZ | ENGBicskei Zoltán: Kunkovács világlása - Magyar Művészet 24/6
- PDF | REZ |ENG
Berki Viola (1932–2001) festőművész kiállítását 2018 tavaszán a Vigadóban láthatta a közönség. A tárlat kapcsán a szerző kiemeli, mekkora munka és küzdelem árán jelent meg a művészben rejlő Kép. A teljes életművet tekintve az látható, hogy a festőnő eszköztára lassan érett rendkívüli gazdagságúvá, a részletek kidolgozásával készült az Egészre. Munkássága az emberben élő romlatlan világ ősképét mutatja, azonban a jelen romlottságát sem tagadja le. Az Alföld szegényesnek tűnő táján Berki Viola festészetében egy világnyi összegzés született.
Bicskei Zoltán: Alföldi szemmel - Magyar Művészet 2018/3 - PDF | REZ |ENG
Bicskei Zoltán
Kultúraszervezés
Ha kultúrát szervezelAz utóbbi évtizedekben a kulturális életből fokozatosan kihullott a beavatás élménye, és eltűnőben a katarzis is. A szellemi élet süllyedése korjelenség: napjaink művészetének színvonala egyik műfajban sem közelíti meg az előző évezredekét. E folyamatot érthetőbbé teszi annak vizsgálata, hol van a művészet szakrális helye. A történelem folyamán a népi, az udvari és az egyházi kultúra volt a művészeti élet alapja. Ezek a szellemi középpontok mára eltűntek. A művészet műveléséhez két dolog bizonyosan szükséges: mester és beavatás. És két dolog bizonyosan nem szükségeltetik: szervező és intézmény.
Bicskei Zoltán: Kultúraszervezés - Magyar Művészet 2015/2