- Született:
- 1970
Török Lajos PhD
Irodalomtörténész, kritikus, egyetemi oktató. Fő kutatási területe a klasszikus magyar irodalom és a Kádár-kori bűnügyi irodalom.
- PDF | REZ |ENG
A szerző hipotézise szerint a Nemzeti dal 1848. március 15-én publikussá vált és ma ismert szövege nem a költemény egyetlen változata. A tanulmány fő célja, hogy választ találjon a Nemzeti dal legutóbbi recepciójában tapasztalható, javarészt az olvashatósággal kapcsolatos interpretációs ellentmondásokra, amelyek abból adódnak, hogy az értelmezések Petőfi költeményéhez a kérdéses nap politikai szellemiségével nem mindig egyező kontextusokat rendelnek.
A Play on Letters
Sándor Petőfi: National Song
The author contends the text of the National Song, as published on March 15 1848 and known today, is not the only version of the poem. His main goal is to find an answer to the interpretative contradictions in the current reception of the poem, mostly related to its readability, which arise from the fact that interpretations often attribute to Petőfi’s poem contexts that are inconsistent with its own contemporary political Zeitgeist.
Török Lajos PhD: Játék a betűkkel - Magyar Művészet 2023/2 - PDF | REZ |ENG
Török Lajos
A forradalom ellenségei
Politikai propaganda a Kádár-kori bűnügyi irodalombanA tanulmány a rendszerváltás előtti bő három évtized magyar nyelvű, a kritikai közbeszédben szocialista krimiként aposztrofált szövegeinek keletkezéstörténetébe nyújt betekintést. Azon belül is főképp az első évtized termését meghatározó sajátosságra összpontosít: az 1956-os forradalom után újjászerveződő kommunista rezsim hatalmi gyakorlatára jellemző politikai propaganda néhány típusát rekonstruálja a korabeli bűnügyi regények felidézésével. A tanulmány a téma vizsgálatának tágabb – politikai, kultúrtörténeti, ideológiai – összefüggéseit is érinti, és elsődlegesen arra keres választ, hogy a Kádár-korszakban mi hívta újra életre a két világháború között gazdagon virágzó, a háború után elhaló, a Rákosi-érában pedig tiltólistára került népszerű szórakoztató irodalmi műfajt, a krimit.
Török Lajos PhD: A forradalom ellenségei - Magyar Művészet 2016/4 - PDF | REZ |ENG
Az elmúlt két évtized a krimi rekanonizációját kezdeményező magyar nyelvű recepció legmozgalmasabb periódusa volt. De még arra a kérdésre is ellentmondásos válaszok születtek, hogy létezett-e magyar krimi a jelenkori konjunktúrát megelőzőleg. Az 1950-es és 1980-as évek közötti hazai bűnügyi irodalom műfajtörténeti státuszára vonatkozó értékítéletek arról árulkodnak, hogy a „magyar krimi” létezésének vagy egy magyar krimitörténet elbeszélhetőségének kérdéseivel foglalkozók – a nézőpontok és a vizsgálódások tárgyi sokszínűsége ellenére – sem jutnak egyértelmű következtetésekre. A tanulmány második része a Kádár-kori bűnügyi irodalomnak a detektívtörténet korabeli műfaji emlékezetével összefüggő problémáiból válogat, emellett a zsáner korabeli recepciójából emel ki néhány fontos mozzanatot.
Török Lajos PhD: A felejtés kánonja - Magyar Művészet 2018/3 - Török Lajos PhD: Családtörténet felsőfokon - Magyar Művészet 24/5
- PDF | REZ |ENG
Keszthelyi Tibor 1979-ben publikált A detektívtörténet anatómiája című kötete néhány olyan krimire hívja fel a figyelmet, amely a detektívtörténet Kádár-kori újjáéledését reprezentálja. A tanulmányíró először a Keszthelyimonográfia magyar szempontból releváns krimitörténeti fejezeteit tekinti át, majd a kérdéses művekről ejt szót. Ezt követően a Keszthelyi által említett regények közül András László A Laurentis-ügy (1966) című krimijével foglalkozik részletesebben. A regény azért érdemel figyelmet, mert – a többivel ellentétben – nem pusztán a detektívtörténet műfaji normarendszerének újrahasznosítására törekszik, hanem a műfaji tradíciót és annak a Kádár-kori deformációit állítja szembe egymással.
Török Lajos PhD: Végtelen történet - Magyar Művészet 2019/1