- Született:
- 1944
Biernaczky Szilárd CSc
Kós Károly-díjban és Iroko Award életműdíjban részesített etnográfus, egyetemi oktató, szerkesztő, szakíró, a néprajztudomány kandidátusa. Fő kutatási területe az általános afrikanisztika, az etnomuzikológia, a folklorizmus, a folklór és az irodalom kapcsolata, különösen magyar, olasz és afrikai vonatkozásban.
- PDF | REZ |ENG
A szóbeli művészet a teljes értelemben felfogott szépirodalom részének számít. A szerző arra hívja fel a figyelmet a Nemzeti alaptanterv irodalommal foglalkozó és a folklórra vonatkozó részével kapcsolatban, hogy a szóbeli költészet és az írásbeliség, a népköltészet és a műköltészet tanításakor nemcsak a különbségekre, hanem a kapcsolódási pontokra és az azonos esztétikai sajátosságokra is fel kell hívni a diákok figyelmet. Majd ebből az alapelvből kiindulva ismerteti elvi szempontjait és gyakorlati javaslatait.
Biernaczky Szilárd CSc: A szó(beli) művészet helye a magyar irodalom tanításában - Magyar Művészet 2019/4 - PDF | REZ |ENG
Ruth Finnegan angol folklorista szerint nincs afrikai hőseposz, legfeljebb ciklikus varázsmesékről lehet szó, mivel hiányzik a kontinens epikus költészetéből a kötött verses forma és az eposzhoz szükséges nagy ívű cselekmény. A tanulmányíró arra mutat rá, hogy a Moneblum avagy a kék ember című kameruni bulu hőseposz cselekménye és eposzi kelléktára rendkívül gazdag: ilyen összetett történet afrikai vagy bármely más helyről származó hősmesében nem fordul elő.
Biernaczky, Szilárd
Is there an African Hero Epic?
A Response to Ruth Finnegan’s Negative Thesis by Analysing the Cameroonian Bulu Epic Moneblum, or the Blue Man
According to English folklorist Ruth Finnegan, there is no such thing as an African epic. At best, they are cyclical magic tales, since the epic poetry of the continent lacks the bound verse form and the grand plot necessary for an epic. The author points out that the plot and epic paraphernalia of the Cameroonian Bulu epic Moneblum or the Blue Man are extremely rich: no other heroic tale from Africa or any other place has such a complex narrative structure.
Biernaczky Szilárd CSc: Van-e afrikai hőseposz? - Magyar Művészet 2022/4 - PDF | REZ |ENG
Biernaczky Szilárd
Afrika néphagyományai a bartóki útonAfrikában ma is felfedezhető egy olyan kulturális értéktömeg,amely az egykoron Európában másodlagosan keletkezett hagyománykincshez – a szegényparaszti osztály által létrehozott tradícióhoz – képest is régebbinek, archaikusabbnak számít.A szerző áttekinti az afrikai irodalmi folklór legfontosabb műfajait és poétikai sajátosságait, valamint a korai afrikai írott irodalom legfontosabb alkotóit és alkotásait. Majd arra keres választ, hogy létezik-e az afrikai irodalmi szájhagyománynak ahhoz hasonló világirodalmi hatása, mint amit az afrikai zenei folklór gyakorolt az egyetemes modern zene világára.
Biernaczky Szilárd CSc: Afrika néphagyományai a bartóki úton - Magyar Művészet 2018/1