- Született:
- 1960
- Díjak:
Kiss Zoltán Károly PhD
kulturális és szerzői jogi területen tevékenykedő jogász; közel száz, a témában készített szakkönyv, tanulmány és szakcikk szerzője. 2000-től tagja, 2015-től elnökségi tagja a Szerzői Jogi Szakértő Testületnek. 2017-ben PhD-fokozatot szerzett a szerzői jog és a médiajog kapcsolatrendszere témakörében. Az MMA Kiadó Nonprofit Kft. jogi főmunkatársa.
- PDF | REZ |ENG
Kiss Zoltán Károly
Szemben az árral?
A kulturális sokszínűség védelme és az uniós jogharmonizáció ellentmondásaiA tanulmány két kérdéskört vizsgál. Melyek az uniós kultúratámogatás és jogharmonizáció területén mutatkozó ellentmondások és veszélyforrások, illetve melyek a művészet szabadságának, a művek felhasználásának alkotmányossági és szerzői jogi akadályai és korlátai? Az Unió kultúrpolitikájának sarokpontja Európa közös kulturális örökségének megőrzése és közkinccsé tétele. A Kreatív Európa program egyik célja, hogy a kulturális és kreatív ágazatok kiaknázzák a digitális átállás kínálta lehetőségeket, de az audiovizuális tartalmak terjesztésének megváltozott formái új kihívások elé állítják a jogalkotókat. A Filmművészeti Közlemény meghatározza a !lmek és egyéb audiovizuális alkotások gyártásához nyújtott állami támogatás értékelésének szempontrendszerét, de érdemei mellett sem képes megtörni a tengerentúli alkotások dominanciáját. A tanulmány második egysége a szerzői jog összefüggésrendszerében elemzi a művészi értékkel bíró véleménynyilvánítást, majd egy sajátos joghézagra mutat rá: a szerzői jog szabad felhasználási lehetőségei érvényesek a nyilvánosságra került és hozzáférhető művekre, ellenben a hagyatékban fellelhető tárgyakra a tulajdonhoz való kizárólagos jogot biztosító rendelkezések az irányadóak.
Kiss Zoltán Károly PhD: Szemben az árral? - Magyar Művészet 2016/1 - PDF | REZ |ENG
Kiss Zoltán Károly
Jog, tudomány és művészet a szerzői jogi szabályozás
útvesztőjébenA szerző a művészet, a tudomány és a jog keresztezési pontjait mutatja be, elsősorban a tudományos művek szerzői jogi védelme, valamint a védelem alatt álló művek tudományos kutatási célú szabad felhasználása szemszögéből. A tanulmány elsőként azt tisztázza, hogy jogi értelemben mi a különbség a tudomány területén létrehozott műszaki megoldások, találmányok szabadalmi oltalma, valamint a művészeti és tudományos alkotások szerzői jogi védelme között. A tisztázás azért összetett feladat,mert a szabadalmi jog és a szerzői jog a szellemi alkotások jogának különálló ágát alkotja, továbbá a vonatkozó törvények nem adnak pontos meghatározást a szabadalmaztatható találmány és a szerzői mű fogalmára. A tanulmányíró végül kitér a szerzőt, valamint más jogosultakat megillető díjazás mértékére és megállapításának nehézségeire.
Kiss Zoltán Károly PhD: Jog, tudomány és művészet a szerzői jogi szabályozás útvesztőjében - Magyar Művészet 2018/1 - PDF | REZ |ENG
Húsz éve lépett hatályba a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény. A tanulmány abból a szempontból tekinti át az elmúlt két évtizedet, hogy milyen többletjogokkal és lehetőségekkel bővült a szerzői jog tárháza, valamint milyen jogtechnikai beavatkozások következtében sérültek vagy csorbultak a szerzők személyhez fűződő, illetőleg vagyoni jogosultságai. A tanulmány arra is példát hoz, amikor más jogágak törvényeiben került sor egyes szerzői jogi jogviszonyokat vagy az alkotók jogait érintő rendelkezések bevezetésére. Végül azt vizsgálja, hogy a túlterjeszkedő jogalkotási megoldások mennyiben bontották meg a szerzői jog vékony szövetét.
Kiss Zoltán Károly PhD: A híd túl messze van? – Húszéves a szerzői jogi törvény - Magyar Művészet 2020/01