- Született:
- 1955
Dr. chem. habil. Hidvégi Máté PhD, CSc
címzetes egyetemi tanár (OR-ZSE). Köztársasági Elnöki aranyérmes rákkutató, Jedlik-díjas feltaláló, Scheiber-díjas művelődés- történész. A Szent István Tudományos Akadémia és a Jeruzsálemi Szent Sír Lovagrend tagja.
- PDF | REZ |ENG
Hidvégi Máté
Haris László panorámaképeirőlA Balogh Rudolf-díjjal kitüntetett fotóművész, Haris László munkásságában a kísérleti fotó neoavantgárd műfajai egymást erősítik. A művész 2008-tól készít panorámaképeket, amelyek aprocess art filozófiai értelmében vett drámák, sajátos „sorsfotók”.
A körpanorámák a teljességet idézik, több idősíkot tartalmaznak,és egyedi koreográfiájukkal egy történetet mesélhetnek el. Az alkotások elkészítésük idejével azonosak, így tagadják a tételt, hogy a fotográfia a pillanat megragadásának az eszköze.
A tanulmányt Haris Lászlónak a digitális panorámaképek történetéről és technikájáról írt jegyzete követi.Dr. chem. habil. Hidvégi Máté PhD, CSc: Haris László panorámaképeiről - Magyar Művészet 2018/1 - Dr. chem. habil. Hidvégi Máté PhD, CSc: Mint madarak, melyeket röptükben kitömtek - Magyar Művészet 2022/4
- PDF | REZ |ENG
Fekete György
Műcsarnoki megnyitó beszédA Nemzeti Szalon létrehozásának a Magyar Művészeti Akadémia lett az új felelőse. Az elmúlt évben megrendezett Építészeti Nemzeti Szalon után a látogatók a magyar képzőművészet bemutatkozásának lehetnek tanúi, a következő esztendőben az intermediális és fotóművészet, a negyedik évben az iparművészet és tervezőművészet, ötödikként, 2018-ban az élő népművészet mutatkozik be. Az ötműfajos ciklus ezután ismétlődni fog. A Nemzeti Szalon azért nemzeti, mert a kiállító alkotók nemzettársaink, a szalon elnevezés pedig a polgári értékközösségre, a békességre és a szuverenitásra utal.
Dávid Katalin
Megjegyzések a kultúrához kapcsolódó kiállításokról
– a képzőművészeti Nemzeti Szalon apropójánFélreértések és tisztázatlan fogalmak zavarják a kiállítások megítélését. A kiállítás − mint tudományos produktum − a kurátorához kötődik, övé a koncepció, ő határozza meg a kiállított anyagot. A kiállítás megítélésénél két tényezőt kell értékelni: a kurátor koncepciójának minőségét és azt, hogy a kiállításnak mennyiben sikerült ezt megvalósítania. Elismerés illeti a Nemzeti Szalon kurátorát, N. Mészáros Júliát, aki úgy mutatja be a magyar képzőművészet jelenét, hogy a rendezői elképzelése szellemi keresztmetszetét adja a kortárs művészetnek.
Farkas Ádám
A mélység felszínénA tanulmány egyszerre nyújt történeti áttekintést és személyes hangú élménybeszámolót. A Műcsarnokba tervezett alkotóművészeti szalonok terve erős indulatokat váltott ki a művészekből és a közvélemény-formáló műértőkből. A sorozatot nyitó Építészeti Szalon már rácáfolt a szkepszisre és a félelmekre. Az Itt és Most Képzőművészeti Nemzeti Szalon repertoárjából jeles művészek munkái hiányoznak, és a kiállított képek, szobrok között néhol több évtizednyi a távolság. De a kurátori válogatás, rendezés egyenlege pozitív: hiányai mellett izgalmas a bemutató, mert az újdonságok a rácsodálkozás élményét varázsolják a Műcsarnok jól ismert termeibe.
Hidvégi Máté
24 N. Töredékek Rákóczy Gizella művészetérőlRákóczy Gizella festőművész a Műcsarnokban rendezett kiállítás megnyitását követően elhunyt. A szerző a festőművész 24 N című képsorozata előtt felidézi az életműhöz fűződő emlékeit, benyomásait és a kritika egybehangzó gondolatait. A festőművész tudós is volt, aki a világ törvényszerűségeit fürkészte, miközben istenhite elmélyült. Kristálytiszta szerkezetű, bonyolult és hatalmas mértani rendszerekből álló alkotásai bepillantást adnak az idő feletti transzcendentális rendbe.
Az Itt és Most Képzőművészeti Nemzeti Szalon három rövid szerzői impressziót ihletett: Makovecz Pál Varázslat 100-120 cm magasságból nézve című lírai visszaemlékezésében arról vall, hogy gyermekként a művészet csodái naponta előtte születtek, és a mesterség nagyvonalú birtoklása is része volt e varázslatnak – a kiállítások felidézik e gyermekkori varázslat emlékét. Mezei Gábor a Műcsarnokbeli kiállítás feletti Elmélkedésében arra a tanulságra jut, hogy az egyéni tárlatok és a magángalériák szerepe fontos, de az országos áttekintést semmi nem pótolhatja. Vállalva a viták és az ellenkezés kockázatát, rendszeresen kell ilyen kiállításokat rendezni. Kozma Vera Bárkák címmel két alkotásról ad beszámolót: Bondor Csilla A mélység felszínén (2014) című munkája illúziót kelt, elvarázsol, bizonyítja a mesterségbeli tudását, Tolnay Imre A Bárka 7 (2014) című, filozófiai mélységű alkotása pedig figyelmeztet és drámát közvetít.Farkas Ádám DLA, Dávid Katalin CSc, Dr. chem. habil. Hidvégi Máté PhD, CSc, Kozma Vera, Makovecz Pál, Mezei Gábor: Itt és most - Magyar Művészet 2015/3