- Született:
- 1957
Fehér Anikó habil. DLA
karnagy, népzenekutató, szerkesztő, a Kodály-módszer külföldön is elismert szakértője. Többszörös televíziós nívódíjas, a Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkeresztjének kitüntetettje. A Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézetének tudományos munkatársa.
- PDF | REZ |ENG
Bárdos Lajos munkásságának jelentős része a magyar népzenéhez kapcsolódik. Vonatkozik ez kompozícióira, de ismeretterjesztő és tudományos írásaira is. A tanulmány – Bárdos születésének közelgő 120. évfordulójára emlékezve – ezeket a gyökereket tárja fel: főképpen azt vizsgálva, hogyan jelenik meg és miképp érvényesül a hatalmas életmű zenei-elemző írásaiban a magyar népdal. Az iskolát teremtő, tanár-faragó tudós erőteljes – és a zeneoktatásra terminológiai szempontból is jelentősen ható – zeneelméleti gondolkodását a népzene szerkezeti vizsgálata is tükrözi: úgy elemzi, magyarázza a népdalokat, mint a szimfóniatételeket, ugyanakkor ezzel a módszerrel látja és láttatja meg bennük az általános zeneiséget. Tanári habitusáról is vall, hogy mindeközben a népdalt éneklő emberről és a magyar népdal mondanivalójáról sem feledkezik meg.
Fehér Anikó habil. DLA: „Valami nagyon tiszta, friss levegő…” - Magyar Művészet 2018/3 - PDF | REZ |ENG
Fehér Anikó
„Nagyon nehéz megmondani, mitől jó a zene…” Népzene – világzene
Interjú Éri Péterrel, a Muzsikás együttes tagjávalAlig akad olyan zenei fogalom, amely annyira megosztaná a kutatókat, a zenészeket és a közönséget, mint a világzene. A műfajnak nincs pontos esztétikai meghatározása, ezért kritikája sem lehet szaktudományos. A világzene a népzene újraértelmezésének – és ezzel megmentésének – egyik útja. A Muzsikás együttes több mint negyven éve autentikus magyar népzenét játszik, azonban a színpadon különböző műfajok ötvözésével is kísérletezik. Fehér Anikó művészi elképzeléseikről kérdezi a zenekar tagját, Éri Péter néprajzkutatót, népzenészt, rádiós szerkesztőt.
Fehér Anikó habil. DLA: „Nagyon nehéz megmondani, mitől jó a zene…” Népzene – világzene - Magyar Művészet 2017/2 - PDF | REZ |ENG
Az 1988-ban készült interjúban Makovecz Imre nem az építészetről, hanem a népi muzsikához fűződő kapcsolatáról vall. A népzene, a népdal olyan tartalmakat hordoz, amelyekre a modern kor emberének elemi szüksége van. Makovecz Imre számára a népzene elsősorban nem a didaktikus darabokban jelenik meg, hanem az autentikus művekben. Az utókornak az a feladata, hogy természetes jogaiba helyezze vissza ezeket az alkotásokat, és azt is világossá tegye, hogy ez miért fontos.
Fehér Anikó habil. DLA: „A dalnak megvan a maga ideje…” - Magyar Művészet 2021/01 - Fehér Anikó habil. DLA: SZEMLE - „Emberi nyelven kell szólni...” - Magyar Művészet 2021/02