- Született:
- 1986
Benke Attila
filmtörténész, filmkritikus, tanulmányait az ELTE Bölcsészet tudományi Karán végezte. Filmkritikusként, szerkesztőként, filmtörténészként tevékenykedik. Filmes témájú írásai többek között a Magyar Művészeti Akadémia kiadványaiban, a Filmvilágban és a Metropolisban olvashatók.
- PDF | REZ |ENG
A rendszerváltás hajnalán és az 1989 után készült élőszereplős játék- és dokumentumfilmek azzal szembesítenek, hogy a Kádár-rendszer összeomlását követően sem alakult ki egységes tár sadalmi konszenzus 1956 eseményeiről. A szerző azokat az alkotásokat tekinti 56-os filmnek, amelyek az október 23. és november 4. közötti két héttel foglalkoznak, illetve a megtorlások és disszidálások tükrében mutatják be a forradalmat. Ezt követően arra keres választ, hogy 1956 eseményeiből miért nem nőhetnek ki populáris filmmítoszok.
Benke Attila: Hol vannak a pesti srácok filmjei? - Magyar Művészet 2021/04 - PDF | REZ |ENG
A kelet-közép-európai térség országaiban, így Magyarországon is 1945 csak látszólag jelentett történelmi forduló pontot. A magyar filmek többsége is vitatja, hogy 1945 az újrakezdés pillanatának, „nulladik évnek” tekinthető. A kronológiai és tematikai szempontból csoportosított alkotásokban a rendezők elveszett illúziónak mutatják be az 1945-ös rendszerváltást: rendre visszatérnek a régi hatalmi metódusok, kiüresedik az újjáépítés ideája, megrendül a szebb és szabadabb életbe vetett hit.
Benke Attila: A „nulladik év” filmjei - Magyar Művészet 2021/02