- Született:
- 1986
Baldavári Eszter
művészettörténész. Fő kutatási területe a századforduló euró pai építészete. Kőrössy Albert Kálmán építőművész monográfusa, a Magyar Építészeti Múzeum és Műemléki Doku mentációs Központ muzeológus munkatársa, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Történelemtudományi Doktori Iskolájának doktorandusza.
- PDF | REZ |ENG
A szerző először az utópista szocializmus művészetszemléletét ismerteti, kiemelve az építészettel kapcsolatos törekvéseket. Ezután azt bizonyítja, hogy már a XX. század elején jelentős az Arts and Crafts mozgalom legfontosabb alakjainak hatása a hazai építészeti gondolkodásban: több magyar szakember is foglalkozik az egyszerűséget, a komfortot és az otthonosságot előtérbe állító angol kertváros eszményével. Végül a kölni Werkbund-vita szembenálló érveit vázolja.
Baldavári, Eszter
Art is for Everyone
The Aspirations of Utopian Socialism and Questions of its Realization in Art Nouveau
The author begins with a description of utopian socialism’s approach to art, highlighting its aspirations for architecture. Next, she goes on to show that the most important figures of the Arts and Crafts movement had a significant influence on Hungarian architectural thinking as early as the turn of the 20th century: several Hungarian experts discussed the English garden city ideal of simplicity, comfort and homeliness. Finally, she outlines the competing arguments in the Cologne Werkbund controversy.
Baldavári Eszter: A művészet mindenkié - Magyar Művészet 23/5 - PDF | REZ |ENG
A tanulmány Kőrössy Albert Kálmán szecessziós építőművészetének sokszínűségéről és a magyar ornamentika fejlődéstörténetéről ad számot. Kőrössy növényi ornamentumok és állatalakok realisztikus bemutatásával utal hazánk élővilágára, első önálló alkotásain magyar fajokat sorakoztat fel a homlokzatokon és a lépcsőházakban. A népművészetet, az erdélyi formakincset és a honfoglalás korát idéző díszítőelemek nem azt hangsúlyozzák, hol vagyunk otthon, hanem arra kérdeznek rá: kik vagyunk itthon.
Baldavári Eszter: „Friss fuvallat leng felénk” - Magyar Művészet 2021/02 - PDF | REZ |ENG
Baldavári Eszter – Ritoók Pál
„Napsugár-iskola legyen ez az intézet!”
A Baár-Madas Református Gimnázium építéstörténeteMedgyaszay István építész a magyar népi építészetből vett szerkezeti megoldásokat korszerű anyagokkal, elsősorban a vasbeton alkalmazásával újította meg, miközben a keleti művészet formáit is szívesen alkalmazta. Életművének kiemelkedő darabja a Baár-Madas Református Leánylíceum és Internátus épületegyüttese. Az intézet a kezdetektől az alapítók, Baár János és Madas Károly neve alapján Baár–Madas néven vált közismertté és a hazai iskolatörténetben fogalommá. A tanulmány a modern és korszerű, de a hagyományokat tiszteletben tartó keleti hangulatú, magyaros épület történetét ismerteti.
Baldavári Eszter: „Napsugár-iskola legyen ez az intézet!” - Magyar Művészet 2017/4