- Díjak:
Sulyok Bernadett
(1976- )
irodalmi muzeológus, irodalomtörténész
Sulyok Bernadett a Petőfi Irodalmi Múzeum Kézirattárának irodalmi muzeológusa. Egyik fő feladata a párizsi Magyar Műhely gyűjteményének előrendezése és címleírása; írói hagyatékok feldolgozása mellett kiadványelőkészítést és kiadványszerkesztést végez. Érdeklődése a szépirodalom mellett a filmművészetre is kiterjed.
Sulyok Bernadett egyetemi évei alatt kezdte kutatni Kodolányi János életművét. Doktori disszertációját Kodolányi mezopotámiai és bibliai témájú mítoszregényeiről – Vízözön, Új ég, új föld, Az égő csipkebokor, Én vagyok – írta. Ez a disszertáció képezi Ami örök és ami mulandó című kötetének alapját.
2001 óta számos recenzió és esszé jelent meg tőle többek között a Holmi, az Irodalomismeret, az Irodalomtörténet, a Kortárs, a Magyar Műhely, a Vigilia, a Palócföld és a Pannon Tükör című irodalmi-művészeti folyóiratokban.
- PDF | REZ |ENG
A Magyar Műhely első száma 1962 tavaszán jelent meg, Párizsban. A folyóirat a Nyugat-Európába szakadt, fiatal magyar értelmiségiek fórumává vált, markáns avantgárd arculata az első évtized után kristályosodott ki. A szerző bemutatja a folyóirat útját az avantgárdhoz, illetőleg dokumentumainak későbbi sorsát. Végül arra hívja fel a figyelmet, hogy a nyugaton kiadott magyar nyelvű folyóiratok a rendszerváltozás után megszűntek, azonban a Magyar Műhely – a kortárs experimentális művészet orgánumaként – ma is létezik.
Sulyok Bernadett: A párizsi Magyar Műhely folyóirat – történeti megközelítés - Magyar Művészet 2021/3