- Született:
- 1961
- Díjak:
Filep Tamás Gusztáv
(Budapest, 1961. augusztus 3. – )
kisebbségkutató és művelődéstörténész
Lőrincz Csaba-díjas kisebbségkutató, történész, művelődéstörténész, szerkesztő, szakíró. Kutatási területe a magyar nemzeti kisebbségek eszme-, politika- és művelődéstörténete, a XX. század első felének magyar filozófiatörténete és Kemény Zsigmond közírói munkássága. Forrásfeltáró és -elemző tanulmánykötetei a (cseh)szlovákiai magyar kultúrtörténet fontos dokumentumai.
- PDF | REZ |ENG
Az 1919 nyarán kivégzett magyar katonák története a szibériai hadifogolysors legszörnyűbb változatának szimbólumává vált, ezért emléküket nemcsak tiszteletben tartották a Horthy-rendszerben, hanem haláluk körülményeit is többször megírták. Az emlékezetpolitika történetében példátlan, hogy a szovjethatalom képviselői, sajtója és a korabeli Magyarország elismert történészei, írói ugyanazoknak a hősöknek, mártíroknak a gyászünnepét ülik meg. E párhuzamos-közös kegyelet fő magyarázata, hogy a hadifoglyokat azok ölték meg, akik mind a szétdarabolt Magyarország, mind az új „munkáshatalom” ellenségei voltak: a csehszlovák légió katonái.
Filep Tamás Gusztáv: Emlékezetpolitikai döccenők - Magyar Művészet 2020/03 - PDF | REZ |ENG
A történelmi tematikájú epika kulcsszerepet játszott a Trianon utáni romániai magyar irodalmi élet alakulásában. A két világháború között az erdélyi történelmi regény javarészt a transzilván eszme tételeit tudatosította: analógiák révén kulcsot adott az új történelmi helyzet értelmezéséhez, allegóriákban jelenítette meg a kisebbségi sérelmek sorát, és a históriai elődök negatív vagy pozitív példájával a társadalmi cselekvési programok kidolgozását is elősegítette. Ugyanakkor e regények írói nem csupán az elszakított országrészek sorsára kerestek történelmi magyarázatot, hanem az egész nemzetére.
Filep Tamás Gusztáv: Jegyzetlapok az erdélyi történelmi regényről - Magyar Művészet 2018/4