- Született:
- 1974
Erhardt Gábor
építész. Tervezőként számos (műemlék) épület felújítását jegyzi, elsősorban Tokaj-Hegyalján. A tervezés mellett a borvidék épített örökségét kutatja, tagja a Tokajhegyaljai Világörökségi Tervtanácsnak. A BME Építész karán a Szerves építészet című tárgy felelőse.
- PDF | REZ |ENG
A XX. század elején kibontakozó modernizmus elsősorban az építészet területén vágta el a múlthoz kötő szálakat. A posztmodern idején az építészet az alkotómunka helyett a komolytalan kijelentések, a funkcionális korlátok helyett a formai kísérletezés, az etika helyett az esztétika megszállottja volt. A metamodernitás integrálja az őshonos, a premodern, a modern és a posztmodern kódokat. Az új egész összeállításának eszköze a dekonstrukció, de nem a posztmodern pusztító attitűdjével, hanem új, rekonstruktív szemlélettel.
Reconstructive Deconstruction
Contributions to Understanding the Metamodern Turn of Cultural Memory
Early 20th-century modernism cut ties with the past, especially in the realm of architecture. In the postmodern era, architecture was obsessed with frivolous statements rather than creative work, with formal experimentation rather than functional constraints, with aesthetics rather than ethics. Metamodernity integrates indigenous, premodern, modern and postmodern codes. The means of assembling the new whole is deconstruction, not with the destructive attitude of postmodernism but with a new, reconstructive approach.
Erhardt Gábor: Rekonstruktív dekonstrukció - Magyar Művészet 24/1 - PDF | REZ |ENG
A szerző néhány fontos momentumot mutat be Makovecz Imre sokrétű alkotói pályájának első feléből, a saját út megtalálásának küzdelmes folyamatából és az azt befolyásoló hatásokból. A tanulmány fő célja, hogy szakmai véleményalkotásra késztessen, és hozzájáruljon a II. világháború utáni hazai építészet – politika által erősen befolyásolt – történetének feldolgozásához, valamint a Makovecz-életmű szélesebb kontextusba helyező és tárgyilagos értékeléséhez.
Makovecz
Parallels in 20th-century Hungarian Architectural History
The author presents a few important episodes from the first half of Imre Makovecz’s multifaceted creative career, the struggles of finding his own path and the influences that shaped it. The main purpose of the study is to stimulate professional reflection and to contribute to the history of post-World War II Hungarian architecture, which was heavily influenced by politics, and to an objective evaluation of Makovecz’s oeuvre in a broader context.
Erhardt Gábor: Makovecz - Magyar Művészet 2022/5 - PDF | REZ |ENG
Erhardt Gábor
Gondolatok illeszkedésről és modernitásról Krizsán András és Somogyi Győző A Balaton-felvidék tájba simuló népi építészete című könyve kapcsánA szerző nem az értékek pusztulásáról, egy letűnt kor építőinek díszítőízléséről értekezik, hanem Krizsán András építész és Somogyi Győző képzőművész A Balaton-felvidék tájba simuló népi építészete című könyvének szellemében továbbgondolkodásra bátorít. A kötet tartalmának és utóéletének ismertetése után arra keresi a választ: milyen a ma emberének viszonya a hagyományhoz, a modernitáshoz, és környezetével kapcsolatban milyen felelősség terheli. Végül arra hívja fel a figyelmet, hogy e kiadvány megszületése és népszerűsége a múlthoz és az épített örökséghez való viszony jelenlegi (kóros) állapotáról is tanúskodik.
Erhardt Gábor: Gondolatok illeszkedésről és modernitásról Krizsán András és Somogyi Győző A Balaton-felvidék tájba simuló népi építészete című könyve kapcsán - Magyar Művészet 2017/2 - PDF | REZ |ENG
Erhardt Gábor
Az emlékezés teljesíthetetlen kötelessége
A ferencvárosi Málenkij Robot Emlékhely2017. február végén – a Gulág-emlékév lezárásaként – avatták fel a ferencvárosi Málenkij Robot Emlékhelyet. Az esemény kevés nyilvánosságot kapott, pedig Párkányi Raab Péter szobrászművész és Birkás Gábor építész rendhagyó alkotása több figyelmet érdemel. A tanulmány alapját a Melocco Miklós szobrászművésszel készített interjú adta. A beszélgetés túllép az emlékmű értelmezésének a keretein: általános történelmi, társadalomtörténeti és esztétikai gondolatokat, kérdéseket fogalmaz meg.
Erhardt Gábor: Az emlékezés teljesíthetetlen kötelessége - Magyar Művészet 2017/3