- Díjak:
Elek Tibor
(Nyíregyháza, 1987–)
irodalomtörténész, kritikus, főszerkesztő
1987-ben szerzett magyar-történelem szakos diplomát a Kossuth Lajos Tudomány Egyetemen. 1986–2011 között Gyulán élt, évekig tanított az Erkel Ferenc Gimnáziumban, volt a Gyulai Hírlap főszerkesztője is, majd akadémiai ösztöndíjas. 2004–2008 között szerkesztette az Aradon megjelenő Irodalmi Jelen című folyóirat kritikai rovatát. 1999–2008 között Békéscsabán dolgozott a Békés Megyei Könyvtárban irodalmi osztályvezetőként, a Bárka főszerkesztőjeként. 2008-tól munkahelye, a Bárka kiadója, a Békéscsabai Jókai Színház. Megalakulása óta (1999) elnöke a Körös Irodalmi Társaságnak. 2004-ben szerezte meg a doktori (Ph.D) tudományos fokozatot az erdélyi íróról, Székely Jánosról írott monográfiájának megvédésével. Rendszeresen publikál hazai és határon túli irodalmi lapokban, fő kutatási területe a kortárs magyar irodalom határoktól függetlenül.
- PDF | REZ |ENG
Kevés olyan közismert, értékteremtő kulturális, művészeti produktum létezik a Dél(kelet)-Alföldön, mint a Gyulai Várszínház. A teátrum hat évtizedes történetét a folyamatos megújulások, hangsúlymódosulások jellemzik, művészi munkája egyszerre közvetíti és alakítja a magyar és az egyetemes színházi irányzatokat. Mindezeknek köszönhetően a szakmai elvárásoknak éppolyan magas színvonalon tesz eleget, mint a széles közönségrétegek igényeinek.
A Theatre Success Story from the South (East) Plain
Sixty Years of the Gyula Castle Theatre
The Gyula Castle Theatre is one of the most well-known, value-creating cultural and artistic products in the South (Eastern) Plain. The theatre’s six-decade history is characterised by constant renewal and changes of emphasis, and its artistic work both mediates and shapes Hungarian and universal theatrical trends. As a result, it meets professional expectations as well as the needs of the general public.
Elek Tibor: Dél(kelet)-alföldi színházi sikertörténet - Magyar Művészet 2023/3