- Született:
- 1953
- Díjak:
Cseke Péter DLA
Jászai Mari-díjas színművész, rendező, a Kecskeméti Katona József Színház igazgatója. Fő kutatási területe a gyermek- és ifjúsági színház. Klebelsberg Kunó-, Vámos László- és Nádasdy Kálmán-díjjal tüntették ki. A Keresztény Kulturális Akadémia és a Magyar Művészeti Akadémia levelező tagja.
- PDF | REZ |ENG
1923-ban, Kolozsvárott a Minerva Kiadó a Trianon utáni időszak legjelentősebb antológiáját jelentette meg Versek, elbeszélések, tanulmányok tizenegy fiatal erdélyi írótól, erdélyi művészek rajzaival címmel. Az irodalomtörténet-írás azóta Tizenegyek címmel tartja számon az alig háromezer példányban megjelent, tizenkét íves kötetet, amelynek fedőlapját Kós Károly tervezte. A tizenegy fiatal író és tizenegy képzőművész vállalkozása a szépirodalom és a társművészetek együttes bemutatkozásának máig kivételes példájává vált. A tanulmány a kötetben szereplő alkotók pályáját és művészi céljait ismerteti.
Cseke Péter DLA: Írók, művészek születtek a nagy tragédiából - Magyar Művészet 2020/03 - PDF | REZ |ENG
Cseke Péter
„… ha azt akarjuk, hogy 30-40 év múlva is legyen színházba járó közönség…”
Székfoglaló előadásA gyermek- és ifjúsági színjátszás fontos művészeti ág, amelynek feladata – többek között – a nemzeti nyelv ápolása, a gyerekek érzelmi, erkölcsi, lelki, ízlésbeli fejlesztése, példamutatás, a művészi nevelés és a jövő színháznézőinek, értőinek formálása. A szerző felvázolja egy ideálisnak vélt gyerekszínház megteremtésének törvényi, financiális, szervezeti és művészi alapjait. A távlati cél, hogy megmaradjon az előadások és színházi műhelyek sokszínűsége, ami a mostani helyzetet is jellemzi, vagyis a felnőtt színházak játsszanak a saját nézőik gyerekeinek is (családi színház), illetve az iskolás korosztálynak is (gyerekelőadások). Ugyanakkor a gyerekek számára épüljön egy szellemi központ, olyan nagy, hivatásos gyerekszínház, ahol jelentős központi támogatással, kitűnő művészekkel, magas művészi színvonalú prózai és zenés előadások láthatóak. Ez a több korosztályt kiszolgáló művészeti és információs komplexum, a Gyerekbirodalom a gyermekeket nemcsak megismerteti a színházzal és társművészeteivel, hanem egyszersmind kulturális örökséget is közvetít, és a művészeten keresztül a világ megértéséhez is segítséget nyújt. A színház – és különösen az ifjúsági színház – fő törekvése, hogy darabjainak sokszínűségével magas színvonalon neveljen, oktasson és szórakoztasson.
Cseke Péter DLA: „… ha azt akarjuk, hogy 30-40 év múlva is legyen színházba járó közönség…” - Magyar Művészet 2015/1