- Díjak:
Andrásfalvy Bertalan
(Sopron, 1931. november 17 – )
Prima- és Széchenyi-díjas néprajzkutató, egyetemi tanár, professor emeritus. 1990 és 1993 között művelődési és közoktatási miniszter.
Fő kutatási területe a népélet, népköltészet és társadalomtörténet. 1994-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét, 2008-ban a Magyar Művészeti Akadémia aranyérmét vehette át. A Magyar Művészeti Akadémia levelező tagja.
- PDF | REZ |ENG
Andrásfalvy Bertalan
A szeretet a néphagyományban (A népköltészet szerepe a társadalom egészségének fenntartásában)A néprajz tényanyaga bizonyítja, hogy a hagyományban rögzült szokások, intézmények hatékonyan támogatták az emberi kapcsolatokat, és védtek az elmagányosodástól. A magyar néphagyományban a szeretetkapcsolatoknak nincs rögzített szabályzata, de a népköltészet számos közismert alkotása erről vall. A legbelső kör az édesanya és a gyermek állandó és szoros kapcsolata, amelyet a szülés után és a későbbi életfordulók idején a komaasszony intézménye támogatott. A testvérek, a gyermekbarátok közti szeretetkapcsolatot a csoportos gyermekjátékok sora örökítette meg. A népköltészetben és a népművészetben a két nem közötti szeretet kinyilvánítása a legjelentősebb téma. A házastársi szeretetkapcsolat szilárdsága nem csak a házasok ügye volt: a kortársak az elkötelezett szerelmesek mellé álltak. A szeretetkapcsolat-körök közül a legtágabb a hazaszeretet, amely minden eddigit felülír. De a nemzeti összetartozás érzése feltételezi a nemzet egységét. A magyar történelem lényegét tükrözi, hogy nem maradtak fenn a nemzeti hősökről szóló énekek. A néphagyományban a költészet a szeretetkapcsolatok ki alakításának, fenntartásának és kifejezésének eszköztára, ugyanakkor az egyes szeretetkapcsolat-körök hiányáról, csonkaságáról is vall.
Andrásfalvy Bertalan: A szeretet a néphagyományban - Magyar Művészet 2014/3-4 - PDF | REZ |ENG
Andrásfalvy Bertalan
Kóka Rozália: Bukovina, Bukovina. Utam végén visszanézek
című könyvérőlA kötet szépirodalmi igényességgel mutatja be a Bácskában született Kóka Rozália népdal- és népmesegyűjtő, néprajzkutató küzdelmekben és eredményekben gazdag életútját. Ugyanakkor a visszaemlékezés képet ad a bukovinai néptörténet és néphagyomány egészéről: bepillantást nyújt e néprajzi csoporttal foglalkozó tudósok, írók műveibe, és a bukovinaiak történetét érintő beszámolók, rendelkezések, hivatalos iratok legfontosabbjaival is megismertet.
Andrásfalvy Bertalan: Kóka Rozália: Bukovina, Bukovina. Utam végén visszanézek című könyvéről - Magyar Művészet 2018/1