- Díjak:
Szemadám György
(Budapest, 1947. október 25 –)
Munkácsy Mihály-díjas festőművész, író
Vaszkó Erzsébet következetes, meg nem alkuvó személyisége és festészete alakította indulását. Mellette korai munkáira Bálint Endre, Barcsay Jenő és Korniss Dezső munkássága is hatott. Az 1960-as évek végén csoporttá szerveződő, magukat önerejükből felküzdő avantgárd fiatalok egyik vezető egyénisége. Az 1970-es évek első felében több happening és performansz résztvevője, szervezője.
1969 óta kiállító művész, 1969 és 2011 közt 49 kiállítása volt itthon és külföldön. Mint művészeti író is kitűnik művészeti kritikáival, esszéivel, művelődéstörténeti, művészettörténeti és művészetelméleti köteteivel. A filmes szakmában is értékek alkotója. Az irodalmi és művészeti élet társulatainak aktív résztvevője, gyakran vezető egyénisége.
Videó:
- PDF | REZ |ENG
A magyarság történelme során megőrzött magában valamit abból az ősi, pogány életformából és szilaj szabadságvágyból, amit leginkább a városokban és falvakban letelepedett népesség társadalmán kívül élő, regulákat nem ismerő vagy nem tűrő emberek testesítettek meg. A szerző bemutatja a pákászok és a rideg- vagy szilajpásztorok világát, majd a leghírhedtebb betyárok életpályáját vázolja fel. Végül azt hangsúlyozza, hogy a betyárok bűnözők voltak, bármennyire is piedesztálra emelte egyiküket-másikukat a magyar folklór, és népi hősöket kreált belőlük.
Szemadám György: Törvényen kívüliek a XVIII–XIX. század Magyarországán - Magyar Művészet 2020/02