- Született:
- 1938
Ittzés Mihály PhD
Kodály Zoltán- és Szabolcsi Bence-díjas zenepedagógus, tanár, művészeti író. Fő kutatási területe Kodály Zoltán élete és munkássága. Több írása jelent meg Liszt Ferencről, Bárdos Lajosról kismonográfiát írt. Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztje kitüntetésben részesült. A Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja.
- PDF | REZ |ENG
Ittzés Mihály
Humor a zenébenA zenei humor vizsgálatakor a humor fogalmát tágabb jelentésűnek, magasabb rendűnek, emelkedettnek kell tekinteni. A zenei humor és irónia fő forrása lehet a természeti hangok felidézése. A zenei idézetek humorán – bár többnyire önmagában is megérthető – az derül igazán, aki felismeri a hivatkozásokat. Megkülönböztethető a mozgáshoz, gesztusokhoz és a programhoz vagy szöveghez kötődő zenei humor. „A legtöbb ember nem nevet hangosan a zenei tréfákon. – írja Leonard Bernstein – Ez éppen a zenei humor egyik sajátossága: csak belül nevetünk.”
Ittzés Mihály PhD: Humor a zenében - Magyar Művészet 2015/2 - PDF | REZ |ENG
Ittzés Mihály
A Cinka Pannától a Rákóczi-énekig
Egy „nem létező” Kodály-mű születésérőlA Cinka Panna balladája Balázs Béla és Kodály Zoltán közös alkotása, Bárdos Lajos és Nádasdy Kálmán Canticum Rákóczianum című kantátája a Cinka Panna zenéjéből készült. A két mű kapcsolata több ponton talányos. A tanulmány bemutatja a színműről leválasztott zene – az „új Kodály-mű” – keletkezéstörténetét, majd megvizsgálja a két kompozícióban a zene dramaturgiai szerepét, valamint a kantáta-verzió belső elrendezését. Végül arra mutat rá, hogy a Rákóczi-ének logikája – bár tételei jobbára követik az eredeti sorrendjét – a színpadra írt Cinka Panna eseménysora alapján nem érthető meg teljesen. Nádasdy Kálmán, a Canticum Rákóczi a num kigondolója nem érhette meg értékmentő szerkesztői és dramaturgi munkájának megszólalását. Ez az összeállítás volt utolsó üzenete Kodály Zoltán művészetéről, amelyet így nevezett: Musica vitae utilis – Élni segítő zene.
Ittzés Mihály PhD: A Cinka Pannától a Rákóczi-énekig - Magyar Művészet 2017/3