- Született:
- 1942
- Díjak:
Eisler János PhD
művészettörténész, muzeológus, kiváló népművelő. 1968 és 2006 között a Szépművészeti Múzeum muzeológusa, 1994 és 2004 között a Kossuth Lajos Tudományegyetem adjunktusa. Fő kutatási területe a középkor és a reneszánsz művészet- és tudománytörténete.
- PDF | REZ |ENG
Eisler János
Ornamens, ornamentum: dísz, díszítés, díszítettség
Vázlat egy készülő tanulmányhozA tanulmány azt vizsgálja, miben áll a díszítettség esztétikai filozófiájának a lényege. A gondolatmenet a díszítettség alapelemeiből indul el, és végül azt bizonyítja, hogy minden díszítményben elemi esztétikai tapasztalatok hatnak, a stilizált forma hozzáad valamit ahhoz az alaphoz, amire applikálják, sőt értelmezi azt. De ez a „hozzá-adás” nem csupán mennyiségi változást jelent. Ha az ornamens elérkezik önmaga teljességéhez, akkor új minőséggel gazdagodik: a díszítőelemek révén a műalkotás élettel telítődik, amely a természeti formák végtelen gazdagságát idézi.
Eisler János PhD: Ornamens, ornamentum: dísz, díszítés, díszítettség - Magyar Művészet 2017/2 - PDF | REZ |ENG
Eisler János
Néhány Dózsa Györgyhöz kapcsolódó képzőművészeti ábrázolásrólA műfaji csoportosítású áttekintés azokat a Dózsaábrázolásokat tárgyalja, amelyek tükrözik koruk uralkodó eszméit. A XVI. század eleji fametszet a parasztvezér sematikus, egyénítés nélküli portréja. A liberális nemesség Világos utáni forradalomképét Madarász Viktor festménye, a Dózsa népe fejezi ki a legszuggesztívebben. Nemeskürty Dózsa-könyvének Kass János készítette illusztrációi közül a legtöbb egyéni invenció eredménye. 1960-ban állították fel Kiss István ideológiai elvárásokhoz igazított, az akadémikus emlékműszobrászat kliséivel terhelt Dózsa-emlékművét. Derkovits 1928-as kiemelkedő Dózsa-fametszetsorozatában sajátos kompozíciós rendet választott, hogy a felkelés tömegjellegét érzékeltesse. Juhász Ferenc művéhez Kondor Béla 1954-ben készítette rézmetszetét, amely a parasztfelkelést társadalmi forradalomként értelmezte, ugyanakkor szabadon fogalmazta át a témát. Ifjú Szervátiusz Tibor szobrász portréján Dózsa csak egy füstös csontváz maradt, Somogyi Győzőén pedig kötelességét végző végvári katona, szitanyomatán pedig hétköznapok elnyomorodott, megcsúfolt hősei fejezik ki 1514 tragikumát.
Eisler János PhD: Néhány Dózsa Györgyhöz kapcsolódó képzőművészeti ábrázolásról - Magyar Művészet 2014/3-4