- Született:
- 1951
Csejtei Dezső DSc
filozófiatörténész, műfordító, a Szegedi Tudományegyetem egyetemi tanára. Kutatási területe a spanyol és a német filozófia története a XIX–XX. században, a filozófiai thanatológia. 2009-ben a Spanyol Polgári Érdemrend Középkeresztje kitüntetésben részesült.
- PDF | REZ |ENG
Arthur Schopenhauer műveit az Osztrák–Magyar Monarchia országaiban előszeretettel olvasták, és bölcseletét sokan értelmezték a századforduló körüli évtizedekben. Nehéz magyarázatot találni, hogyan gyakorolhatott egyidejűleg meghatározó hatást az európai szellemi életre az optimista, jövőhívő Nietzsche és a mélyen pesszimista Schopenhauer. A szerzők elsősorban nem az okok feltárására törekednek, hanem a schopenhaueri üzenet lényegének összefoglalására, remélve, hogy ez közelebb visz a rejtély megoldásához.
Csejtei Dezső DSc, Juhász Anikó: Schopenhauer ázsiója és igazsága - Magyar Művészet 2019/2 - PDF | REZ |ENG
Az európai – és általában a nyugati típusú – civilizáció jövője szempontjából létfontosságú az Istenhez való viszony újradefiniálása. A szerző szerint főképp ezzel a kérdéssel foglalkozik Samuel Beckett Godot-ra várva című drámája. Az elemzés középpontjában Lucky monológja áll, amely összefoglalja a mű fő dilemmáját: lehet-e az emberi létezésnek újból értelmet adni? A válasz arra is rávilágít, vajon Beckett tekinthető-e nihilista gondolkodónak a Godot-ra várva című drámája alapján.
Csejtei Dezső DSc: A távollévő Isten - Magyar Művészet 2021/01